Otevřít menu

Na úvodní stranu Místní knihovna v Lužanech

Ptejte se knihovny knihovny.cz
Návštěv :
Celkem : 116
Týden : 1
Dnes : 0
podrobnosti

OBRÁZEK : logo_luzany_hela.jpg

Historie knihovny

(upravený text z publikace Lužany u Jičína 1052 - 2002)

Obecní knihovna byla založena v roce 1881 za přičinění tehdejšího učitele Jana Hurycha, který se také stal prvním knihovníkem. V hostinci u pana Křenovského uspořádal Besedu, kde zdůraznil význam literatury. Za výnos ze zábavy koupil 80 povídek. Skříně zakoupil výbor.

Knihovna byla poprvé otevřena 1. října 1881. Knihovní fond se doplňoval z příspěvků obce a darů jednotlivců.

22. července 1919 byla zákonem o veřejných obecních knihovnách uložena obcím povinnost zřídit knihovnu se vzdělávací, naučnou a zábavnou literaturou. Náklad na její zřízení a udržování má hradit obec.

V roce 2001 bylo provedeno přesunutí knihovny do zasedací místnosti, OÚ zakoupil nové police a psací stůl. Od roku 2002 vstupuje v platnost nový knihovní řád, dle kterého musí mít každá veřejná knihovna internet. S přispěním ministerstva kultury byl tedy zakoupen počítač a připojen k internetu.

V dnešní době nese knihovna název Místní knihovna v Lužanech. Má knihovní fond o rozsahu 674 svazků (k 31.12.2016). Všechny jsou majetkem obecního úřadu, který také nákup nových knih financuje. Dále jsou uživatelům v knihovně k dispozici i knihy z výměnného fondu Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně.